Jak szukać solidnego banku

Sytuacja z jaką mieliśmy do czynienia w krajach europejskich na pewno powoduje obawy związane z bezpieczeństwem naszych pieniędzy w bankach. Oczywiście w takim przypadku należy zawsze brać pod uwagę ryzyko związane z upadkiem danego banku. Jednak w polskich warunkach taka sytuacja jest mało prawdopodobna.

Wynika to między innymi z tego, że polskie prawo bankowe jest bardzo konserwatywne. W związku  tym banki w Polsce muszą stosować bardzo silne zabezpieczenia, jeśli chodzi o udzielane przez nie kredyty. Widzimy to między innymi poprzez bardzo wysokie koszty związane z pozyskaniem kredytu. Dodatkowo polskie banki, czy też zagraniczne działające na polskim rynku zarabiają znacznie więcej, także na wszelkiego rodzaju usługach dodatkowych, co nie jest stosowane w krajach bardziej rozwiniętych.

Między innymi wysokie opłaty za prowadzenie konta, czy też posiadanie kart debetowych. W związku z tym działalność banków na polskim rynku jest bardzo zyskowna. Jednak, jeśli chcemy mieć pewność, co do banku, na który się zdecydowaliśmy powinniśmy sprawdzić między innymi informacje o jego płynności finansowej . W ten sposób będziemy wiedzieli, czy dany bank prowadzi stabilną politykę udzielanie kredytów, czy też w tym względzie sporo na rynku ryzykuje nie mając odpowiednich zabezpieczeń w postaci kapitału, czy zobowiązań krótkoterminowych.

Warto też wybrać banki, które podlegają polskiemu prawu zabezpieczeń kredytów. W takim przypadku będziemy mieli pewność, iż w przypadku bankructwa nawet takiego banku nasze pieniądze będą na zwrócone w jakiejś części z systemu zabezpieczenia depozytów polskich banków. W przypadku banków zagranicznych warto w tym względzie zainteresować się do jakiego systemu one należą, czyli w jakim kraju mają swoją główną siedzibę oraz na ile jest to stabilny i pewny system zabezpieczeń. W ten sposób unikniemy wkładania pieniędzy w banki z krajów, które zagrożone są różnego rodzaju perturbacjami finansowymi, co może pozwolić nam uniknąć utraty naszych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *