Patronat medialny | O nas | Kontakt

Wybieramy lokatę bankową - o czym warto pamiętać?

2015-07-07 10:21, Banki

Każdy z nas chciałby mieć więcej oszczędności. Jak wiadomo pieniądze które przechowujemy w domu tracą na wartości. Co zatem zrobić, aby w bezpieczny sposób je pomnażać?

 

 

Odpowiedzią na to pytanie są lokaty bankowe. Lokaty są rodzajem depozytów bankowych. To depozyty pieniężne zakładane w bankach, czyli instytucjach zaufania publicznego. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pieniądze wpłacone na wysokooprocentowaną lokatę dają nam spore zyski na koniec trwania umowy. Ich niezaprzeczalną zaletą jest bezpieczeństwo naszych finansów. Gwarantuje to nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia zwrot naszego depozytu w przypadku np. upadłości banku.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakładania lokaty?

Kluczowym wyznacznikiem atrakcyjnej lokaty jest wysokość oprocentowania. Jak wiadomo im wyższe oprocentowanie, tym więcej zarobimy na naszej lokacie. Klienci nie muszą się przejmować, gdyż banki konkurują w ofertach i możemy znaleźć satysfakcjonujące oprocentowanie. Kapitalizacja odsetek – o niej też powinniśmy pamiętać podczas poszukiwań atrakcyjnej lokaty. Jeszcze do niedawna praktycznie każda lokata terminowa miała kapitalizację miesięczną. Oznacza to, że odsetki dopisywane były do kwoty lokaty co miesiąc. Dziś coraz częściej można spotkać się z lokatami z kapitalizacją dzienną – odsetki naliczane są codziennie. Jest to dla nas najkorzystniejsze rozwiązanie. Kolejną kwestią, która jest dla nas bardzo istotna to długość trwania lokaty bankowej. Im dłużej nasze pieniądze są na depozycie, tym lepiej. Decydując się, musimy pamiętać o tym, że podczas trwania umowy nie możemy wypłacać pieniędzy z depozytu. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, tracimy wszystkie uzyskane do tej pory odsetki, oraz czasem bank narzuca na nas również karę umowną. Z tego względu najlepiej najpierw przemyśleć, to czy niespodziewane wydatki nie będą dla nas utrudnieniem. Biorąc pod uwagę te czynniki przygotowaliśmy ranking najlepszych lokat bankowych w lipcu 2015.

Obecnie bezkonkurencyjną na rynku propozycją jest lokata promocyjna Noble Banku z oprocentowaniem 5,5%. Bank proponuje nam depozyt na okres 3 miesięcy wraz z planem inwestycyjnym w pakiecie.

Kolejną bardzo atrakcyjną ofertę proponuje nam Idea Bank wraz z Lokatą Happy. Bank oferuje również atrakcyjne oprocentowanie 4% wraz z depozytem na okres 3 miesięcy. Minimalną kwotą jest 1000zł. Dużym pozytywem jest fakt, że wszystkie formalności można załatwić online.

Na trzecim miejscu naszego rankingu, również z ciekawą ofertą znajduje się Lokata na start proponowana przez Getin Bank. Oprocentowanie lokaty wynosi 3,5% w skali roku, a depozyt zakładany jest na 2 miesiące już od kwoty 500zł.

O tym, że warto oszczędzać powinniśmy wiedzieć. Nawet jeżeli nie mamy specjalnego planu co zrobimy ze swoimi zaoszczędzonymi pieniędzmi, albo nawet nie mamy ich specjalnie dużo to i tak zawsze jest lepiej mieć pieniądze na czarną godzinę, ponieważ daje to poczucie pewnego bezpieczeństwa.

 

Pełny ranking lokat dostępny na oszczednoscionline.pl

Źródło: Monetary.pl

Monetary.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze kometarzy. Skomentuj go.

Skomentuj artykuł

Dodaj odpowiedź

Pola oznaczone (gwiazdka) są obowiązkowe.

 
 
 

 

facebook